Přeskočit na obsah

Ústní hygiena

Ústní hygiena

Na první pohled se zdá být nemožné, aby zub způsobil vážný zdravotní problém. Ovšem důkladná ústní a zubní hygiena rovněž pomáhá předcházet různým onemocněním. Bakterie, které se tvoří v ústní dutině, mohou vyvolat mnoho potíží. Proto je potřeba zuby čistit nejméně 2x denně a nejlépe po každém jídle 🙂 .

Často lidé zapomínají, že zuby jsou stejný orgán jako jsou játra, ledviny, jazyk, srdce , ale zuby jsou bohužel jediným orgánem (tkání), která se nedokáže sama zregenerovat.

Možná znáte přísloví: Darovanému koni na zuby nehleď. My si obvykle koně nekupujeme, pravdou ale zůstává, že stav chrupu vypovídá o člověku mnohé.

Z (většinou) 32 zubů má dle TČM každý svoje propojení s nějakým orgánem, například:

Řezáky – močový měchýř, ledviny a uši

Špičáky – játra a žlučník

 Stoličky –  tlusté  střevo a plíce

 Zuby moudrosti – srdce a tenké střevo 

O možném zdravotním problému vypovídá také zabarvení zubní skloviny. Například:

  • Sněhobílé zuby – ukazují na nízký hemoglobin
  • Zuby mléčné barvy  – indikují problém se štítnou žlázou
  • Žlutá barva zubů – nejčastěji žlučník (jestliže nejste aktivní kuřák nebo nepijete denně 6 – 8 šálků kávy 🙂

Z uvedených příkladů vyplývá, že kondice vašich zubů ovlivňuje zdraví celého organismu. Proto se vyplatí věnovat čištění i celé ústní hygieně zvýšenou pozornost.

Zubní kaz

Zubní kaz vzniká v dutině ústní  jako důsledek usazování plaku na zubech. Zubní plak obsahuje velké množství bakterií, které jsou přirozenou součástí ústní dutiny.  Bakterie, které parazitují v dutině ústní, se živí cukry, které jsou součástí přijímané potravy. Odpadním produktem metabolismu těchto bakterií jsou různé organické kyseliny, které narušují strukturu skloviny a snižují její tvrdost. Tento proces je začátkem zubního kazu a nazývá se demineralizace, protože ze zubních tkání uvolňuje minerální látky.

Příčin zubního kazu je celá řada, většinou se ale jedná o důsledek špatné ústní hygieny kombinovanou s nevhodnou stravou. Počínající zubní kazy mohou být opravitelné přirozeným procesem remineralizace, ale většinou se neobejdete  bez zásahu zubního lékaře. Stále však platí, že:

  1. Zubní kaz to není jen nepříjemný kosmetický defekt – to je ohnisko chronické infekce !
  1. Následky neošetřeného zubního kazu mohou být: neidentifikovatelné alergie, angíny, revmatizmus, ateroskleróza,  zánět srdečního svalu a jako důsledek také infarkt
  1. Pravdou zůstává, že lidé, kteří si čistí důkladně zuby 2 x denně, méně trpí srdečně – cévními onemocněními.

Důkladně – to znamená  minimálně 3 min. ve všech směrech + nezapomeňte i na vyčištění mezizubních prostor.

Čím čistit zuby

Stomatologové  doporučují kupovat si zubní pastu s nízkou abrazivitou. Abrazivita pochází z latinského «аbrasio» – oškrabovat, seškrabávat. V moderních zubních pastách se jako abrazivum používá hydroxid hlinitý. Tato látka je v mnoha zemích zakázána, protože hydroxid hlinitý je nebezpečný pro lidi s poruchami funkce ledvin.

Zubní gely a pasty TianDe obsahují oxid křemičitý, který je nejenom jemný, ale i bezpečné abrazivum.

Zubní pasta Tekutý vápník

Základní složku zubní pasty TianDe „Tekutý vápník“ tvoří biologicky aktivní látka – organický vápník. Tento gel je určen pro každodenní péči o zuby. Jeho jedinečná formule tekutého vápníku snižuje citlivost nervových zakončení v zubu, účinně odstraňuje zubní plak, brání vzniku a rozvoji zubního kazu. Vápník je velmi důležitý minerální element pro celkové zdraví našeho organizmu, množství vápníku v organismu člověka je zhruba 2 % váhy těla a značně převyšuje množství všech ostatních minerálů. Kolem 99 % vápníku se nachází v kostech a zubech a zbylé 1 % v měkkých tkáních a v krvi. Nedostatek vápníku se projevuje zvýšenou kazivostí zubů vč. paradontozy, odvápněním kostí nebo bolestmi zad.

Zubní gel Přírodní bambusová sůl

Gel na zuby  „Přírodní bambusová sůl“  je další z řady péče o váš chrup. Ve středním věku se začínají dásně povolovat a v dásních vznikají dásňové kapsy. V těch zůstávají zbytky jídla a množí se bakterie, což způsobuje zánět dásní (parodontóza) a s tím související krvácení dásní. V těchto případech se doporučuje používat zubní gely nebo pasty s antibakteriálním účinkem. Tento gel obsahuje jako antibakteriální látku obsahuje extrakt bambusu.

Zubní pasta Přírodní mořské perly

Zubní pasta „Přírodní mořské perly“ obsahuje PERLOVÝ PUDR , který se v TČM používá již kolem 3000 let jako jeden z nejcennějších uzdravujících produktů. Perlový pudr obsahuje 18 mikroelementů, 22 aminokyselin, vápník, vitaminy B a D. Tímto složením celkově posiluje zuby, zaceluje mikropraskliny na zubní sklovině, a tím zvyšuje imunitu sliznice v dutině ústní.

Tato pasta navíc používá technologii WHITE BOND:

  • Jemně bělí, čistí a leští zuby
  • Zbavuje zuby pigmentových skvrn
  • Posiluje zubní sklovinu, zaceluje mikropraskliny