Přeskočit na obsah

Andělika čínská – bylinka, kterou ocení každá žena

Andělika čínská

Andělika čínská, děhel čínský, angelica sinensis nebo také dong quai jsou názvy jedné a té samé bylinky, která by bez nadsázky měla mít místo v bylinné lékárničce každé ženy. Proč?

Andělika čínská patří mezi víceleté byliny a dorůst může až do výšky dvou metrů. Její síla se skrývá ale pod zemí. Kořen této rostliny je totiž zdrojem přírodních látek zvané fytoestrogeny, které velmi příznivě působí na ženské obtíže spojené s menstruací i obdobím klimakteria. I proto se této rostlině přezdívá ženský ženšen. Díky obsahu esenciálních mastných kyselin a dalších ceněných látek najde uplatnění také v kosmetice. Ale pěkně popořadě.

Fytoestrogeny a jejich účinek na organismus

Fytoestrogeny obsažené v andělice jsou přírodní látky rostlinného původu, které rostlinu chrání před mikroorganismy a živočišnými škůdci. V lidském těle dokážou aktivovat estrogenní receptory a mají díky tomu na organismus podobný účinek na jako estradiol, nejvýznamnější hormon ze skupiny estrogenů. A právě díky tomu pomáhají při potížích s menstruací i přechodem. Kromě toho fungují jako antioxidant a chrání naše buňky. 

První pomoc nejen při menopauze

Pro ženské tělo jsou nezbytné estrogeny. Ovlivňují pohlavní vývoj, plodnost, menstruaci i menopauzu. Udržují hormonální rovnováhu a starají se o dobrý fyzický i psychický stav. Hladina estrogenů kolísá v závislosti na cyklu, zatímco při ovulaci a před menstruací je jejich hladina nejvyšší, po menstruaci opět klesá. Přirozeně klesá ale také věkem, což mezi 45. až 50. rokem způsobuje menopauzu. Menopauze se vyhnout nelze, ale díky fytoestrogenům je možné zmírnit extrémní hormonální výkyvy a nepříjemné pocity, které je provází. 

TIP: Vyzkoušejte menstruační vložky s koncentrátem bylinných výtažků a unikátní fytomembránou.

Využití anděliky čínské v kosmetice

Andělika obsahuje esenciální mastné kyseliny, kyselinu ferulovou, askorbovou, listovou nebo pantohenovou, vitamíny A, E a řadu B vitamínů, minerály, stopové prvky a další látky, díky které se rostlinka hojně využívá při výrobě kosmetiky. Najdete ji například ve fytonáplastech nebo v řadě vlasových přípravků.

Účinky anděliky čínské na organismus

Západní medicína vnímá anděliku odlišně od TČM. Užívá se například pro osvěžení těla, na podporu urogenitálního systému žen, na podporu normální funkci krevního systému nebo pro udržení normálního stavu kloubů a chrupavek. Také působí jako antioxidant a chrání tak naše tělo proti volným radikálům.

Kdy raději anděliku neužívat?

Jako každá bylinka, není ani andělika vhodná pro všechny. Jejímu užívání se vyhněte, pokud krvácíte mimo cyklus, protože látky obsažené v bylině mají schopnost zesílit krvácení. Stejně tak se ji neužívejte v těhotenství nebo pokud užíváte léky na ředění krve. Pokud používáte kosmetiku s výtažky z anděliky, nevystavujte se dlouhodobě slunečnímu záření, protože bylina obsahuje kumariny, které mohou způsobit reakci na UV záření.

Společnost TianDe využívá jedinečné vlastnosti Anděliky čínské také v některých ze svých přípravků:

  • především jsou to unikátní bylinné vložky TianDe pro ženské zdraví
  • fytonáplasti Wutong, Jian Kang 
  • oční komplex Tibetské byliny 
  • vlasové přípravky Bio Rehab: šampon i maska na vlasy 
  • šampon i s balzámem Master Herb 
  • šampon i s balzámem proti šedivějícím vlasům 
  • sůl pro koupel nohou