Přeskočit na obsah

Kolagen jako bílkovina mládí

O kolagenu už jste asi slyšeli. Garantujeme vám, že s přibývajícím věkem o něm bude slýchávat ještě více. Co to vlastně je a k čemu je nám prospěšný?

Kolagen funguje v našem organismu jako hlavní stavební bílkovina. Najdete ho prakticky v každé části těla. V kostech, kloubech, pokožce, šlachách, zubech, cévách i třeba v oční rohovce. Dobrá zpráva je, že si ho naše tělo umí vyrobit samo. Horší zpráva je, že s věkem tato schopnost mizí. Jeho produkce se snižuje už po 25. roce a každým rokem je nižší a nižší, až se úplně zastaví.

Kdo je nedostatkem kolagenu nejvíce ohrožený?

Tvorbu kolagenu a jeho kvalitu částečně ovlivňují naše geny. Poměrně významnou roli má ale také náš životní styl. Sportovci a těžce pracující lidé mají na příjem a tvorbu kolagenu mnohem vyšší nároky, protože ho potřebují k regeneraci tkání.

Se zvýšenou námahou se ale potýkají také obézní osoby, i ty mívají často problém s jeho nedostatkem. Další ohroženou skupinou jsou kuřáci, protože škodlivé látky obsažené v cigaretovém kouři mají na svědomí oxidační stres a zánět, který vede k rozkladu kolagenu. Mezi rizikovou skupinu patří také vegetariáni a vegani.

Kolagen je totiž čistě živočišná bílkovina, a doplnit ji rostlinnou formou tedy nelze. Nedostatečnou tvorbou kolagenu trpí také ženy po menopauze, protože vlivem hormonálních změn dochází ke změnám uspořádání kolagenu v těle a jeho fragmentaci.

Jak se nedostatek kolagenu projevuje?

Nedostatek kolagenu v těle se projevuje různě. Od bolesti kloubů přes problémy s cirkulací krve až po lámání nehtů. Co se týká pokožky, poznáte nedostatek kolagenu pouhým pohledem. Pleť ztrácí svou pevnost a pružnost, je suchá, ochablá a náchylnější k tvorbě vrásek. Minimální roční ztráta kolagenu činí celé 1 %.

S přibývajícím věkem se navíc původně složitá bílkovina začne rozpadat na jednodušší formu bílkoviny. Jak rychle produkce kolagenu klesá, nezáleží jen na našem věku, ale také na našem životním stylu. Úbytek tak může být i mnohem rychlejší. Dobrá zpráva je, že kolagen lze tělu i pleti opět dodat.

Dodejte kolagen vnitřně i navenek

Kolagen do těla dostanete pomocí potravinových doplňků, ale nic se nevyrovná poctivému domácímu vývaru z kostí. V případě kosmetických produktů volte ty s obsahem snadno vstřebatelného hydrolyzovaného kolagenu.

Pokud chcete dosáhnout maximálního účinku na pleť, vyberte si kosmetiku s obsahem kyseliny hyaluronové, která na sebe dokáže účinně vázat vodu – a to až na tisícinásobek své hmotnosti. A stejně jako kolagen je přirozenou součástí naší pokožky.

Účinky kolagenu na pleť

Pravidelné používání přípravků s kolagenem podporuje elasticitu pleti a funguje jako prevence proti vzniku vrásek. Také pomáhá pleti regenerovat a zvyšovat její odolnost při zánětlivých reakcích. Dostatek kolagenu pomáhá při opalování – zamezuje totiž tvorbě pigmentových skvrn.

Pokud si chcete udržet mladistvý vzhled přirozeně, jsou krémy, tonika, séra i další produkty s obsahem kolagenu skvělá volba.

Vyzkoušejte řadu Collagen Active a budete překvapeni účinkem na Vaši pleť.