Přeskočit na obsah

Jak pečovat o citlivou pleť? S naším návodem žádný problém.

Citlivá pleť

Štípání, svědění, zarudlé fleky. Je tohle váš denní chléb při používání většiny druhů kosmetiky? Máme dobrou zprávu, přišli jsme na to, jak si udobřit i tu nejvybíravější pokožku.

Ať se mažete, čím chcete, stále máte na obličeji šupinky, případně vás trápí i další nepříjemné projevy jako je zarudnutí, pocit neustálého pnutí nebo úmorné svědění, a dokonce i bolest? I když je to problém poměrně nepříjemný, rozhodně není neřešitelný. Pojďte se podívat na to, co citlivou pleť způsobuje, a jak o ni správně pečovat.

Co způsobuje citlivou pleť?

Spousta majitelek a majitelů citlivé pleti k ní přišla společně s genetickou výbavou. Nejčastěji tímto problémem trpí osoby se světlou pletí, která bývá velmi tenká, má jen málo ochranných pigmentů a produkuje nedostatečné množství mazu, který slouží jako ochranná bariéra před nepříznivými vlivy.

Další skupina si citlivou pleť vypěstovala během života. Nejčastější příčiny vzniku citlivé pleti jsou následující:

  • Nesprávná péče: Používáte nevhodné produkty, které dráždí složením, případně nejsou vhodné pro váš typ pleti. Také často zapomínáte na pravidelné čištění a produkty nanášíte na pleť se zbytky nečistot a make-upu.
  • Nedostatečná ochrana: Sluneční paprsky naši pleť netrápí jen v létě, i v zimě nebo na jaře je potřeba myslet na kosmetické přípravky s ochranou proti UV záření. Pokožku oslabuje ale nejen slunce, stejně náročný je pro ni mráz a silný vítr.
  • Vystavení vnějším vlivům: Smog, prach, klimatizace. To vše pokožku dráždí a pokud nedostane péči odpovídající těmto podmínkám, můžou se objevit problémy s citlivou pokožkou.
  • Nevyvážená strava a stres: I nedostatek živin a vitamínů se na pleti dokáže nehezky projevit. Proto nezapomeňte do stravy zařadit čerstvé ovoce a zeleninu, ze kterých získáte vitamíny, a také nasycené mastné kyseliny, které jsou pro lidské tělo včetně pokožky nezbytné.

Všechny výše zmíněné body negativně ovlivňují přirozenou bariéru, kterou naše pokožka vytváří. Následkem toho pak není dostatečně chráněná proti vnějším vlivům a nedokáže ani udržet dostatek vláhy. V oslabené pokožce vznikají drobné prasklinky, kterými pronikají cizí částice. Ty mají za následek právě svědění nebo zarudnutí. Navíc takto oslabená pokožka hůře odolává i infekcím, které způsobují bolestivé zarudnutí.

Jaké produkty používat?

Jednoduše řečeno – najděte si vhodný produkt a toho se držte. Nejhorší, co můžete udělat, je časté střídání druhů kosmetiky. Samozřejmě pokud cítíte, že vám daný produkt nesvědčí, přestaňte ho používat, abyste problém neprohloubili. U kosmetiky sledujte složení, brzy objevíte, jaké složky vám nesvědčí a jaké naopak prospívají. Nejlépe uděláte, když se rovnou vyhnete kosmetice obsahující parabeny a barviva, které dráždí a alkohol, který vysušuje.

Pro ochranu citlivé pleti jsme vyvinuli speciální řadu Vita Derm, která posiluje ochrannou vrstvu pokožky a chrání ji tak před vnějšími vlivy, se kterými se denně setkáváme. Obsahuje přírodní oleje ze semen slunečnice a hadince jitrocelového a výtažky z tropické liány, díky kterým zklidní podrážděnou pleť, pomáhá jí regenerovat a také má protisvědivé účinky. Obsahuje i řadu dalších aktivních složek jako panthenol nebo kyselinu hyaluronovou, které mají se postarají o hydrataci a omlazení pleti.

TIP: Jakoukoli novou kosmetiku nejprve otestujte na malém kousku kůže na vnitřní straně zápěstí. Pokud se nedostaví žádný negativní projev, je pro vás bezpečně kosmetiku nanést i na obličej.

Jak pečovat o citlivou pleť?

Protože citlivou pleť způsobuje nedostatečná kožní bariéra, je potřeba ji obnovit, aby zase mohla naplno vykonávat svou funkci. Ovšem i citlivou pleť je potřeba před nanesením výživy nejprve vyčistit. Jen pozor na mechanické dráždění hrubou žínkou nebo peelingem. Citlivá pleť potřebuje citlivý přístup. Nejlépe uděláte, když ji vyčistíte jemnou čistící pěnou, která nevysušuje, a naopak podporuje její přirozenou ochrannou bariéru.

Ještě před nanesením krému použijte toner, který velmi účinně zvyšuje účinek krému, který nanesete hned poté. Pleťový toner hloubkově hydratuje, zklidňuje pokožku a zabraňuje jejímu zarudnutí.

Přichází na řadu pleťový krém, který se postará o dokonalou výživu. Ideální denní pleťový krém posiluje ochrannou vrstvu pokožky a také ji díky UV ochraně chrání proti slunečním paprskům.

Kromě pleťového krému se vyplatí věnovat pozornost i očnímu okolí, které je několikanásobně tenčí než pokožka na zbytku obličeje. Oční krém z řady Vita Derm je vhodný pro použití ráno a večer tak, aby pomohl udržet pleť hydratovanou, pružnou a mladistvou. Navíc pomáhá zklidnit otoky a zabraňuje zarudnutí očního okolí.

Večer pak pleť nezapomeňte opět důkladně vyčistit a namazat. Úlevu byste měli pocítit už během několika dní.