Zatímco my známe čtyři roční období, čínská medicína jich uznává pět – jaro, léto, pozdní léto, podzim a zimu. Ke každému období pak řadí jeden element, se kterým souvisí konkrétní orgány. A protože TČM na tělo a mysl nahlíží jako na celek, vše je vzájemně propojené. Pojďte se na celý princip podívat blíže, abyste ho lépe pochopili a mohli fungovat v souladu s vlastním tělem.
Základní orgánové okruhy, které řídí naše tělo
Čínský pentagram zná tedy pět ročních období a pět elementů, ke kterým se vždy váže jeden orgán. Těchto pět orgánů je považováno za ty základní a nejdůležitější. Jen když jsou v rovnováze, je i naše tělesné a duševní zdraví v pořádku. Každý ze těchto základních – jinových – orgánů se pojí ještě s jedním jangovým orgánem. Také se můžete setkat s názvy mateřský a dceřiný orgán. Ke každému jinovému orgánu pak ještě náleží jedna ze základních chutí. Aby vše fungovalo v rovnováze, je potřeba jíst od každé chutě vyrovnaně, když jednu odmítáte nebo naopak upřednostňujete, způsobí to nerovnováhu mezi orgány.
- Játra se pojí se žlučníkem a spadají do jara pod element Dřeva. Váží se s kyselou chutí.
- Srdce se pojí s tenkým střevem a spadají do léta pod element Ohně. Náleží jim hořká chuť.
- Slezina se pojí s žaludkem a patří pozdnímu létu a elementu Země. Chuť převládá sladká.
- Plíce se pojí s tlustým střevem a patří podzimu a elementu Kovu. Váží se s pikantní chutí.
- Ledviny souvisí s močovým měchýřem a spadají do zimy a elementu Vody. Patří jim slaná chuť.
Rozdělení pěti základních období
Jednotlivá období a elementy s nimi související podléhají neustálým proměnám a jsou na sobě závislé. Jeden bez druhého nemůže fungovat, proto je potřeba mít vše v souladu.
Jaro a element Dřeva
Energie v tomto období směřuje vzhůru a podporuje růst. Vše pučí a začíná nový cyklus. V elementu Dřeva vládne zelená barva a jeho projevem v přírodě je vítr. Dřevo má velkou sílu, nespoutanost a chuť do života.
Za jinový orgán jsou považována játra, za jangový pak žlučník. Pokud nejsou v rovnováze, můžou vás trápit bolesti hlavy, problémy s očima, hormonální nerovnováha, hněv, agrese a nedostatek sebedůvěry. Jak vše dostat do rovnováhy najdete v článku věnovanému jaru a jeho elementu.
K játrům se podle pentagramu váže kyselá chuť, která podporuje tvorbu tělesných tekutin a energie Jin.
Léto a element Ohně
Letní Oheň příjemně hřeje, ale také může spalovat a ničit. Přitahuje pozornost, ale zároveň budí respekt. Probouzí v nás lásku, soucit, nadšení a radost z poznávání a učení. Na druhou stranu v sobě ale ukrývá i zlost.
Ohni vládně červená barva a jeho projevem je horko. S tímto elementem souvisí srdce a tenké střevo. Jakmile jsou orgány v nerovnováze, hrozí poruchy krevního oběhu, otoky obličeje a krku, bolesti zubů, beder a podbřišku. V emoční rovině pak nastává nevyrovnanost, přehnané reakce nebo kritika. Co potřebujete udělat, abyste vše dostali do rovnováhy najdete v článku zaměřeném na léto a jeho element.
K srdci se váže hořká chuť, která snižuje horkost, uklidňuje a čistí vlhkosti. Přemíra hořkosti ovšem směřuje do kostí a může je poškodit.
Pozdní léto a element Země
V Zemi se vše rodí i zaniká. Její plody nám poskytují živobytí a my do ní zas vše vracíme. Zemi vládne žlutá a hnědá barva a jejím projevem je vlhkost. Silný střed Země znamená stabilitu, koncentraci, péči a zdravé trávení.
Jakmile jsou slezina s žaludkem, které tomuto elementu náleží, v nerovnováze, trápí nás poruchy trávení, slabá imunita, nezřízené chutě na sladké a řada dalších potížích. Do psychiky se projektuje vztahovačností, sebelítostí, zaostáváním v minulosti i neustálými myšlenkami na jídlo. Blíže jsme se těmto potížím a jejich řešení věnovali v článku zaměřeném na pozdní léto.
Slezině podle čínského pentagramu patří sladká chuť, která povzbuzuje a harmonizuje. Sladkou chuť je potřeba přijímat s mírou, jinak způsobuje svalovou slabost.
Podzim a element Kovu
Kov může být tvrdý i poddajný. Jeho úkolem je odrazit to špatné, a naopak to dobré nechat vstoupit. Na podzim se zbavujeme nepotřebného a potřebné si ukládáme k dalšímu využití. Barva Kovu je bílá a jeho projevem je sucho.
S Kovem se pojí plíce a tlusté střevo. Když nejsou v rovnováze, bude nás trápit nachlazení. Oslabené plíce také způsobují smutek a žal. Podrobněji jsme se podzimu a jeho elementu věnovali v samostatném článku.
Plíce se pojí s pikantní chutí, která rozptyluje a prohřívá. Vylučuje toxiny, ale její přemíra oslabuje energii.
Zima a element Vody
Voda je zdrojem života a dokáže zadusit Oheň. V období zimy nastupuje klid a je zachované jen to podstatné pro vznik dalšího životního cyklu. K elementu Vody patří černá a tmavě modrá barva a jejím projevem je chlad.
S Vodou se pojí ledviny a močový měchýř, které jsou skladištěm naší životní energie. Když jsou v nerovnováze, bývá nám zima, jsme unavení, úzkostliví a špatně spíme. Jak si s těmito neduhy poradit, se dozvíte v článku věnovaném zimě a elementu Vody.
Ledvinám patří podle čínského pentagramu slaná chuť, který změkčuje zatvrdliny a vysušuje. Její nadmíra ovšem oslabuje krev.
Zaměřeno na emoce
Jak už jste se dozvěděli výše, je vše provázané a jedna věc bez druhé nemůže fungovat. Stejně jako jsou elementy provázané s orgány, jsou napojené i na emoce.
- Dřevo se pojí se vztekem a agresí, ale také s velkou kreativitou. Zvukovým projevem Dřeva je křik a řev.
- Oheň se pojí s radostí a pocitem štěstí, pokud je Ohně moc, šíří naopak špatnou energii a spaluje. Jeho zvukovým projevem je smích.
- Země se pojí se starostí, je rozvážlivá a přemýšlivá, pokud je jí ale příliš, vede k vytváření obav. Zvukovým projevem je zpět.
- Kov se pojí se smutkem, zároveň ale symbolizuje silnou vůli a sebejistotu. Když je vůle nedostatek, přichází pocit viny a pocit sevření hrudi. Zvukový projev je pláč.
- Voda je spojená se strachem a úzkostí, nerovnováha Vody se projevuje úzkostnými stavy. Zvukovým projevem je v tomto případě vzdychání.
Jeden bez druhého nemůže fungovat
Všechny prvky pentagramu mohou fungovat jen společně. Zatímco Dřevo posiluje Oheň, Oheň zase živí Zem tím, že ji ohřívá a zúrodňuje popelem. Země ukrývá nerostné bohatství a umožňuje tak zrození Kovu. Kov dokáže zadržet Vodu a ta zas umožňuje zrození Dřeva.
Berte ohled na své orgánové hodiny
Podle čínského pentagramu každý orgán pracuje v jinou denní dobu. 24h hodinový cyklus je rozdělený na úseky po 2 hodinách, ve kterých je aktivní vždy jiný orgán. Pro správnou regeneraci je tak potřeba připravit vhodné podmínky podle takzvaných orgánových hodin. Z těch se dozvíte nejvyšší aktivitu, a když přidáte k danému úseku dalších 12 h, získáte čas, kdy je naopak daný orgán nejvíce v útlumu.
- 23:00–1:00: V tuto dobu je aktivní žlučník. Pokud máte problémy se spánkem, je dobré se zaměřit na žlučník a zjistit, v čem spočívá problém.
- 1:00–3:00: V tomto čase jsou nejaktivnější játra, která se starají o detoxikaci organismu. Pro jejich správnou funkci je potřeba zajistit dobrý spánek.
- 3:00–5:00: Na vrcholu aktivity jsou plíce. Pokud se v tuto dobu budíte, máte nejspíš oslabené plíce nebo průdušky. Zaměřte se tedy právě na ně, abyste odhalili příčinu.
- 5:00–7:00: O slovo se hlásí tlusté střevo, jehož správná funkce je nezbytná pro silnou imunitu.
- 7:00–9:00: Začíná aktivita žaludku, kterou ideálně podpořte teplou snídaní. Nedoporučuje se tělo ochlazovat – a to jak chladnými potravinami, tak i ledovou sprchou.
- 9:00–11:00: Kulminuje aktivita sleziny a slinivky, díky kterým si v tuto dobu můžete zamlsat i sladké pokrmy. Samozřejmě s mírou.
- 11:00–13:00: Tato část dne patří našemu srdci. Aby mohlo správně fungovat, nezatěžujte ho přejídáním, kofeinem nebo nikotinem.
- 13:00–15:00: Začíná čas tenkého střeva. V tuto dobu si ideálně dopřejte oběd, na který si vyhradíte dostatek času, a vyvarujte se zvýšené fyzické aktivity.
- 15:00–17:00: V této denní době vrcholí aktivita močového měchýře. Je vhodná doba na vydatnější jídlo i zvýšenou fyzickou aktivitu. V této denní době také skvěle funguje dlouhodobá paměť.
- 17:00–19:00: Močový měchýř střídají ledviny a nadledvinky. Nezapomínejte proto na dostatečný pitný režim.
- 19:00–21:00: Večerní hodiny patří krevnímu oběhu, který má za následek zvýšené vnímání. Tato doba je vhodná pro poslech hudby i trávení času s rodinou.
- 21:00–23:00: Čas před spaním je nejaktivnější trojitý ohřívač, který koncentruje životní energii. Udělejte si ideálně čas na relaxaci a rozjímání.
Při řešení různých neduhů si tedy vždy uvědomte tuto provázanost a zaměřte se na řešení příčin, ne pouze na tlumení potíží.